Propozycje zmian systemu planowania przestrzennego są częścią Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Czy wprowadzenie tych rozwiązań zlikwiduje problemy związane z przewlekłością postępowań i niejasność procedur w kontaktach z administracją publiczną i wymiarem sprawiedliwości?

W Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (która może stanowić jeden z głównych punktów odniesienia szeroko rozumianej polityki rozwoju w najbliższych latach) ujęte zostały zróżnicowane zagadnienia. Jeden z obszarów nazwano ?Instytucje prorozwojowe i strategiczne zarządzanie rozwojem?. Ujęto w nim sporo propozycji zmian dotyczących systemu planowania przestrzennego.
 

Procedury, a nie efekty
Ogólna analiza w tym zakresie rozpoczyna się od spostrzeżeń, że wciąż utrzymują się dysfunkcje struktury organizacyjnej instytucji publicznych, koncentrujących się na wypełnianiu procedur, a nie na efektach podejmowanych działań. Jednym z głównych problemów pozostaje przewlekłość i niejasność procedur w kontaktach z administracją publiczną i wymiarem sprawiedliwości. W ramach związanych z tym problemów w planowaniu przestrzennym zauważa się:
?    słabe powiązanie planowania przestrzennego z polityką rozwoju na wszystkich poziomach,
?    zbyt dużą liczbę konfliktów przestrzennych,
?    nieefektywne wykorzystywanie narzędzi przestrzennych,
?  ...