Odpowiedzialność związana z postępowaniem z osadami ściekowymi regulowana jest przez ustawy i kodeksy. Sprawca czynu zabronionego może zostać ukarany karą pozbawienia wolności nawet do lat 12 lat.

Do ogólnych regulacji związanych z postępowaniem z odpadami, dotyczących również osadów ściekowych, zaliczyć trzeba przepisy o odpowiedzialności. Są przepisy o ogólnym charakterze, określające zasady generalnej odpowiedzialności (każdego posiadacza odpadów, w tym wytwórcy) za zagospodarowanie odpadów zgodnie z prawem (art. 27 Ustawy o odpadach). Dość istotną regulację wprowadza art. 96 ust. 3 (?Odpowiedzialność za prawidłowe stosowanie komunalnych osadów ściekowych w celach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, spoczywa na wytwórcy tych osadów?). Treść tego przepisu budzi wątpliwości.
 

Kto jest sprawcą?
Czy obciążenie odpowiedzialnością wytwórcy dotyczy także aspektu karnego? Taki wniosek byłby zbyt daleko idący. Przepisy o odpowiedzialności karnej muszą być sformułowane w sposób jednoznaczny, wyraźnie wskazywać potencjalnego sprawcę. Czyn zabroniony popełnia jego bezpośredni sprawca, zaś ewentualnym czynem zabronionym byłoby tu działanie polegające na nieprawidłowym stosowaniu osadów ściekowych, czym bezpośrednio nie zajmuje się ich wytwórca. Ewentualna jego odpowiedzialność karna mogłaby obejmować tzw. błąd w nadzorze (o ile przepis taką odpowiedzialność przewiduje).
Podobne uwagi można odnieść...