11 października miałem przyjemność być gościem Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON w Poznaniu. Jednym z głównych jego tematów był projekt gospodarki o obiegu zamkniętym, o którym pisałem w jednym z wcześniejszych felietonów. Warto więc przypomnieć ten temat.

Zgodnie z ideą gospodarki cyrkulacyjnej, coraz większy nacisk powinien być kładziony na odzysk surowców już raz wykorzystanych ora zna takie projektowanie produktów, by przedłużyć okres ich życia oraz by były one naprawialne, a nie jednorazowe. Gospodarka o obiegu zamkniętym ma dwa źródła: środowiskowe ? zmniejszenie śladu środowiskowego człowieka za pomocą skutecznej gospodarki odpadami oraz gospodarcze ? wypełnienie luki w zasobach surowcowych Europy. Trzeba pamiętać o tym, żeby obie te polityki się równoważyły, tak aby odnieść jak największe korzyści. Zarówno za mało ambitna polityka, jak i zbyt ambitna polityka mogą przynieść szkody gospodarce i środowisku.
 

Rodzące się wątpliwości
Podstawą pakietu legislacyjnego są dyrektywy dotyczące gospodarki odpadami. Kolejne zmiany będą dotyczyć również innych dziedzin, w tym dyrektywy o nawozach, a niektóre kwestie dotyczące trwałości i naprawialności produktów muszą być rozwiązane poprzez akty wykonawcze do dyrektywy o ekoprojekcie.
Pakiet dyrektyw dotyczących odpadów przewiduje m.in. 65-procentowy cel recyklingu odpadów komunalnych do 2030 r. Większość grup politycznyc...