Duże oczyszczalnie ścieków komunalnych, otoczone osiedlami mieszkaniowymi, muszą sprostać specjalnym wyzwaniom w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pod względem emisji zanieczyszczeń lotnych do atmosfery.

Mowa tu o emisji zanieczyszczeń lotnych, często uciążliwych i niebezpiecznych dla zdrowia osób obsługujących obiekty technologiczne oczyszczalni i dla mieszkańców wspomnianych osiedli.

Potencjalne zagrożenia i uciążliwość zanieczyszczeń wyemitowanych do atmosfery, np. w otoczeniu oczyszczalni ścieków Płaszów, Kujawy, w Kalwarii Zebrzydowskiej i Proszowicach, zostały wykazane w publikacji1, w przypadku oczyszczalni w Milanówku zjawisko to opisano w tekście2, a sytuację COŚ dla Poznania przedstawiła ?Gazeta Wyborcza?3, 4.

Przeciwdziałanie takim zagrożeniom może mieć różne formy, takie jak hermetyzowanie potencjalnie najbardziej ?niebezpiecznych? obiektów technologicznych (patrz suplement w publikacji5), co planuje np. AQUANET (COŚ6) lub wprowadzenie zmian w technologii oczyszczania, głównie w sposobie mieszania i natleniania ścieków.

Jak wynika z publikacji6, 7, szczególne zagrożenie generuje praca aeratorów powierzchniowych w komorach oczyszczania ścieków, jak również aeratorów pęcherzykowych w piaskownikach napowietrzanych i bioreaktorach z osadem czynnym. Zastąpienie aeratorów powierzchniowych aeratorami wgłębnymi w otwartych bioreaktorach z osad...