NO-DIG w międzynarodowym wymiarze
Od 2005 r. Międzynarodowa Konferencja ?Technologie Bezwykopowe NO-DIG POLAND? propaguje wykorzystywanie technologii bezwykopowych w budowie, rekonstrukcji i diagnostyce infrastruktury podziemnej. Cykliczne spotkania organizuje Politechnika Świętokrzyska, przy współpracy m.in. Polskiej Fundacji Technik Bezwykopowych (PFTT) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (ISTT). Tegoroczna VI edycja konferencji odbyła się w dniach 8-10 kwietnia w Kielcach-Cedzynie. Spotkanie daje niepowtarzalną możliwość zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie inżynierii bezwykopowej w Polsce i na świecie, pozyskania praktycznych porad związanych z wykonawstwem sieci podziemnych oraz obejrzenia materiałów i urządzeń wykorzystywanych do bezwykopowej budowy i renowacji. Niewątpliwą jego zaletą jest międzynarodowy charakter. Z cieszących się dużym zainteresowaniem wystąpień zagranicznych gości uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. jak prezentują się najnowsze technologie bezwykopowe w Japonii, omówiono też doświadczenia ze stosowania powłok rehabilitacyjnych CIPP z przykładami ze Szwajcarii i Czech oraz technologie bezwykopowe jako sposób na redukcję emisji CO2.
Nieodłączny punkt konferencji stanowi wieczorna gala, połączona z wręczeniem nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia w dziedzinie inżynierii bezwykopowej. Statuetkę ?Expert 2014? w kategorii ?Bezwykopowa budowa? otrzymała firma Steinzeug-Keramo za projekt bezwykopowej budowy kolektora kanalizacyjnego z zastosowaniem rur kamionkowych przeciskowych DN 1400 mm. Firmę Per Aarsleff Polska nagrodzono w kategorii ?Bezwykopowa odnowa? za bezwykopową rehabilitację kolektora kanalizacyjnego w Katowicach za pomocą dwóch niezależnych powłok Aarsleff. W kategorii ?Innowacyjne urządzenie? zwyciężyła maszyna przeciskowa MAX K 55 konstrukcji firmy Terma.
Ponadto przewodniczący komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji, prof. dr hab. inż. Andrzej Kuliczkowski przyznał trzy dodatkowe grawertony. Jeden z nich otrzymał Andrzej Pieniążek, przewodniczący Okręgowej Rady Świętokrzyskiej Izby Inżynierów Budownictwa za aktywne współorganizowanie konferencji NO-DIG POLAND 2014 oraz wybitny wkład w rozwój specjalności ?Sieci i instalacje sanitarne? na Politechnice Świętokrzyskiej, na której kształceni są studenci w zakresie technologii bezwykopowych. Za aktywny udział w popularyzacji technologii bezwykopowych na świecie i w Polsce podczas konferencji NO-DIG POLAND 2014 wyróżnieni zostali: Tetsuya Kusuda, profesor Uniwersytetu w Kitakyushu w Japonii oraz John Hemphill, dyrektor ISTT.
Podczas konferencji odbyło się również wręczenie nagród PFTT za najlepsze prace magisterskie z zakresu technologii bezwykopowych opracowane w roku akademickim 2012/2013. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięli studenci z czterech ośrodków akademickich, co świadczy o tym, że zainteresowanie technologiami bezwykopowymi w kraju wzrasta.
Martyna Matuszczak