„Hej, Mazury, jak wy cudne! Gdzie jest taki drugi kraj! Tu zapomnisz chwile trudne, tu przeżyjesz życia maj…” – któż z nas nie nucił słów tej piosenki, gdy opatulony w koc obserwował wschód słońca nad którymś z Wielkich Jezior Mazurskich? Nieskażone przemysłem piękno tej krainy każdego roku przyciąga tysiące turystów.
By tak zostało, by ludzie chcieli przyjeżdżać na Mazury, należy je pielęgnować i dbać o nie, skonsolidować swoje siły w walce z ogromnym zagrożeniem, jakim jest rosnąca liczba wytwarzanych odpadów – nie tylko przez turystów, ale również przez mieszkańców tego regionu.
Duży może więcej
W myśl zasady „duży może więcej” w 2004 r. 12 mazurskich samorządów (patrz ramka) podpisało porozumienie, na mocy którego został utworzony Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami (MZMGO). Teren działania Związku obejmuje powierzchnię 2,6 tys. km2, a zamieszkuje go ok. 98 tys. osób. – Silną motywacją do utworzenia naszego Związku było pragnienie uchronienia tej pięknej krainy od negatywnych skutków cywilizacyjnych rozwoju. Chcemy, aby dzieci i wnuki mieszkańców tego regionu nie dostały w spadku śmietniska, zaś turyści mogli nadal radować się wypoczynkiem na czystych i niepowtarzalnych Mazurach – twierdzi Paweł Lachowicz, prze...