Nowa metoda określania efektu środowiskowego oczyszczania ścieków
Naukowcy z Walencji zaproponowali metodę określania wartości efektu środowiskowego, opartą na oszacowaniu cen cienia, dla zanieczyszczeń usuwanych w procesie oczyszczania ścieków. Oczyszczanie ścieków jest tu traktowane jako proces produkcyjny, w którym produkty pożądane, czyli oczyszczone ścieki, powstają jednocześnie z niepożądanymi, czyli zanieczyszczeniami występującymi w ściekach nieoczyszczonych. Ceny cienia dla niepożądanych produktów to ekwiwalent strat ekologicznych w środowisku wodnym, których uniknięto dzięki oczyszczaniu ścieków, albo efekty środowiskowe uzyskane poprzez oczyszczanie ścieków.
Oczyszczanie ścieków przed ich odprowadzeniem do odbiornika pozwala na uniknięcie powstawania w nim szkód ekologicznych. Wyrażenie tych szkód w wymiarze finansowym umożliwia z kolei określenie strat ekologicznych, którch uniknięto w rezultacie budowy i eksploatacji oczyszczalni ścieków. Rachunek tych strat ma charakter szacunkowy. Dotychczas w Polsce do ich szacowania stosowano dwie metody, czyli metodę wskaźnikową i metodę wyceny warunkowej1.
W wyniku stosowania tych metod możliwe jest oszacowanie wartości wskaźnika jednostkowych strat ekologicznych w odbiorniku ścieków. Stanowi on miarę efektu środowiskowego osiąganego w rezultacie oczyszczania ścieków. W metodzie wskaźnikowej wykorzystuje się dane pochodzące z dostępnej, krajowej literatury fachowej, stąd zbyt ogólny charakter tego wskaźnika. Z kolei w metodzie wyceny war...