Wysoka sprawność techniczna pracy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, sieci kanalizacji deszczowych, pompowni wody, przepompowni ścieków, obiektów sieciowych i urządzeń im towarzyszących wymaga z jednej strony odpowiednich inwestycji, a z drugiej ? odpowiedniej organizacji utrzymania ruchu w przedsiębiorstwie wod-kan.

Tym samym przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne będzie ponosić koszty tego procesu. Następnie należy je odpowiednio rozliczyć na zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. A w dalszej kolejności na poszczególne miejscowości, jeśli zarząd przedsiębiorstwa chce mieć możliwość poznania wyników realizacji tych usług w konkretnych miejscach. Poniżej zostanie opisany zakres i zadania działu utrzymania ruchu, ich koszty i sposób ich rozliczenia.

Zakres i zadania działu utrzymania ruchu

Każde przedsiębiorstwo wod-kan musi utrzymywać stałą i wysoką sprawność techniczną sieci wodociągowych, kanalizacyjnych czy kanalizacji deszczowej wraz z obiektami sieciowymi i urządzeniami towarzyszącymi. Tym procesem zajmują się działy utrzymania ruchu. Do głównych ich zadań zalicza się m.in.:

  • okresowe przeglądy i badania stanu technicznego sieci wodociągowych i kanalizacyjnych wraz z urządzeniami towarzyszącymi zgodnie z przyjętym harmonogramem,
  • konserwację i naprawę sieci i urządzeń towarzyszących,
  • eksploatację i utrzymanie ciągłości pracy przepomp...