Na tę inwestycję 20 tys. mieszkańców Dąbrowy Górniczej czekało od lat. Chodziło o modernizację magistrali należącej do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, która zasila południowe dzielnice miasta. Przebudowa istniejącego wodociągu to jedna z największych i najbardziej skomplikowanych operacji logistyczno-technicznych tego typu w województwie śląskim. 

Chodziło o to, by 70-letni awaryjny i jednokierunkowy układ hydrauliczny modernizować w taki sposób, by nie tylko utrzymać stałość dostaw wody, ale i jej jakość. Zastosowane rozwiązania, w tej skali i w takim powiązaniu, zostały wykorzystane prawdopodobnie po raz pierwszy w Polsce. 
Kulminacyjny moment przedsięwzięcia ? wyłączenie zbiorników wody ? trwało od godziny 22.00 15 czerwca do godzin popołudniowych 17 czerwca. Przygotowania trwały trzy miesiące i obejmowały analizę kilkunastu różnych scenariuszy związanych z dostawami wody z wykorzystaniem m.in. zaawansowanych narzędzi modelowania sieci wodociągowych, testowaniem różnych wariantów zasilania, regulacją 80 km sieci. 
Staruszek idzie na emeryturę
Modernizowana magistrala wodociągowa dostarcza wodę z ujęć głębinowych w Łazach Błędowskich do południowych dzielnic miasta: Błędowa, Łęki, Łośnia, Okradzionowa, Strzemieszyc Wielkich i Małych, Osiedla Kasprzaka i ulic: Roździeńskiego, Tworzeń, Zaplecze. Zarówno ujęcie, jak i magistrala należą do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów...