W przeciętnym zakładzie wodociągowym (miejskim lub gminnym), w corocznych oraz w wieloletnich planach remontów, modernizacji i inwestycji niezbędną rolę odgrywają remonty odcinków sieci wodociągowej. Pod tym hasłem kryją się wymiany wyeksploatowanych przewodów, które obsługa wodociągu typuje do wymiany czy renowacji. Można to jednak zrobić inaczej. 

Powszechna jest sytuacja, że nad problemem siadają kierownicy/doświadczeni pracownicy i typują, które odcinki należy wymienić i kiedy. Do tej pory w niektórych jeszcze wodociągach takie podejście uważano za słuszne, gdyby nie jedno niepozorne ?ale?. Kierując się ogólnokrajowymi wskaźnikami w rodzaju jednego lub dwóch uszkodzeń odcinka sieci na kilometr i rok (wskazując w ten sposób na ?niezbędną? wymianę) oraz kontynuując takie podejście z roku na rok, osiągamy w zakładzie wielomilionowe (!) straty. Wchodzą one w pełni w koszt amortyzacji. Jednak zgodnie z aktualną wiedzą światową możemy w praktyce pozbyć się tego problemu.
Fazy życia sieci
W czasie eksploatacji przeciętnego odcinka sieci wodociągowej (ok. kilkudziesięciu lat) występują trzy okresy:
?niemowlęcy?, gdzie czasem należy dokonać napraw/poprawek tuż po jego uruchomieniu, 
okres powoli narastających awarii,
okres szybszego wzrostu awaryjności.
W poprawnie eksploatowanym odcinku jego drugi okres życia jest najdłuższy. W trakcie trzeciego okresu zastanawiamy się, kiedy nal...