Podejmowanie decyzji o wyborze metod odzysku lub unieszkodliwiania odpadów, projektowanie instalacji do ich przetwarzania, ocena wydajności i tzw. efektu ekologicznego tych instalacji, bilansowanie materiałowe procesów sortowania, a także prognozowanie jakości produktów wytwarzanych z odpadów wymaga szczegółowego rozpoznania składu i właściwości odpadów komunalnych.

Konieczne jest zbilansowanie strumienia odpadów opakowaniowych z podziałem na rodzaje, a także odpadów ulegających biodegradacji dla oceny możliwości osiągnięcia wymaganych poziomów odzysku i recyklingu oraz przetworzenia przed składowaniem itp.

Tabele (PDF)

Prawodawstwo
Szereg aktów prawnych, zarówno europejskich, jak i polskich, nakłada na wytwarzających odpady obowiązek prowadzenia monitoringu odpadów, czyli regularnych badań ilości i jakości zmieszanych odpadów komunalnych, a także poszczególnych ich składników dla uzyskania niezbędnych informacji o stopniu realizacji wymagań nałożonych przepisami.
Na poziomie Unii Europejskiej są to następujące dokumenty i akty prawne:
• Program „Środowisko”, który zawiera m.in. zalecenie zmniejszenia ilości odpadów kierowanych do ostatecznego unieszkodliwiania (na składowiska) i wytwarzanych odpadów niebezpiecznych o 20% w 2010 r. o 50% w 2050 r. (w porównaniu do 2000 r.),
• dyre...