Nowa perspektywa finansowa coraz bliżej

Obecnie zmagamy się z problemami, jak zagospodarować środki unijne z obecnej perspektywy 2014-2020, a mimo to już zaczynają się prace nad rozdziałem środków z nowej perspektywy ? 2021-2027.

Spotkanie zorganizowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, dotyczące określenia priorytetów rozdziału środków z Funduszu Spójności dla branży wod-kan w nowej perspektywie, odbyło się 5 lutego br. w Warszawie. Oprócz gospodarzy w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Izby Gospodarczej ?Wodociągi Polskie?. Jak zapowiedzieli przedstawiciele MIiR, nie było to ostatnie spotkanie związane z tym sektorem Funduszu Spójności, a osobno organizowane będą rozmowy dotyczące zagospodarowania wód opadowych i roztopowych.

Jakie wnioski?

Pierwszy i zasadniczy wniosek jest niezbyt optymistyczny. Środków w Funduszu Spójności w nowej perspektywie będzie o wiele mniej niż dotychczas. Trudno tu mówić o konkretnych kwotach, ale, niestety, i stopień zwodociągowania oraz skanalizowania znacząco wzrósł, i zamożność Polski w ostatnich kilkunastu latach tak się poprawiła, że w nowej perspektywie główny strumień środków skierowany będzie w kierunku innych krajów. Nie jest to dobra informacja dla tych, którzy ociągali się z inwestycja...