Wciąż ponad połowa odpadów powstających w gospodarstwach domowych Unii Europejskiej trafia na składowiska lub do spalarni. Tymczasem Unia Europejska właśnie zbliża się do ostatecznego określenia celów odzysku i recyklingu odpadów na kolejne dekady.

Zawarty w odpadach potencjał to ogromna szansa, ale też wyzwanie dla urzeczywistnia wizji gospodarki europejskiej ? zrównoważonej, niskoemisyjnej i zasobooszczędnej, w której surowce zawracane są do obiegu, a wytwarzanie odpadów ograniczone jest do minimum.

Jednak zanim gospodarka o obiegu zamkniętym stanie się naszą codziennością, wciąż do rozwiązania pozostają problemy ?tu i teraz?, ponieważ jednym z fundamentów zbudowania nowego modelu gospodarczego będzie uporządkowanie systemu gospodarki odpadami. A w tej kwestii wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Ważną rolę gospodarki odpadami w GOZ-ie podkreśla też Komisja Europejska, która w ogłoszonym 2 grudnia 2015 r. pakiecie propozycji legislacyjnych na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym przedstawiła długoterminowe cele w zakresie ograniczenia składowania odpadów oraz intensyfikacji przygotowań do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych.

18 grudnia 2017 r. dokonany został kolejny krok milowy ku domknięciu obiegu europejskiej gospodarki  odpadowej. Parlament Europejski, Rada i Komisja osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie zmian w dyrektywach odpadowych, które mają utorować drogę dla g...