Energetyka słoneczna obecnie jest bodajże najszybciej rozwijającą się dziedziną związaną z odnawialnymi źródłami energii.

Naukowcy prześcigają się w prezentowaniu nowych technologii, które czasami mają charakter iście kuriozalny. Niemniej każdy pomysł może być podwaliną kolejnej koncepcji. Dzięki tego typu lawinowej strukturze rozwoju myśli inżynierskich możemy doskonalić dokonania poprzednich pokoleń oraz testować i wprowadzać własne idee.

Promieniowanie słoneczne jest jednym z niewyczerpywalnych źródeł energii. Obecnie znane są jedynie technologie wykorzystujące promieniowanie po przejściu przez atmosferę ziemską. Trwają jednak badania nad innowacyjnymi metodami, umożliwiającymi wcześniejsze wychwytywanie promieniowania i przesyłanie go w przekonwertowanej postaci do odbiorników na Ziemi. Szerzej zostanie to opisane w dalszej części artykułu. Czemu jest to takie ważne? Otóż ok. 30% całkowitej mocy kierowanej w stronę naszego globu przez słońce jest odbijana bezpośrednio w kosmos, natomiast kolejne 20% pochłania atmosfera. Na powierzchnię Ziemi trafia jedynie 50% promieniowania słonecznego, co jest równoznaczne ok. 89 petawatom (w przybliżeniu 180 W/m2).

Elektrownie heliocentryczne

Elektrownie heliocentryczne bazują na konwersji promieniowania słonecznego na ciepło i transportowaniu go za sprawą czynnika roboczego. Nośnikiem energii mogą być mieszaniny soli sodu i potasu, woda lub też...