W ubiegłym roku nastąpiła radykalna zmiana przepisów prawa, nie tylko w zakresie samych procentowych poziomów recyklingu za rok 2022 i kolejne lata, ale przede wszystkich w zakresie sposobu obliczania poziomów recyklingu odpadów komunalnych. Zmiany mają na celu troskę o środowisko i realizują wymogi unijne, ale z pewnością znacząco wpłyną także na zwiększenie kosztów gospodarki odpadami komunalnymi.

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 3 sierpnia 2021 r. w sprawie sposobu obliczania poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych (DzU z 2021 r. poz. 1530, dalej: rozporządzenie) weszło w życie 4 września 2021 r. Rok 2022 był pierwszym pełnym rokiem kalendarzowym, w którym obowiązywały nowe zasady. 

Niekorzystne dla gmin

Rozporządzenie wprowadza nowy, niekorzystny dla gmin (jak podkreślano w toku prac legislacyjnych) sposób obliczania poziomu recyklingu w odniesieniu do wszystkich wytworzonych odpadów komunalnych, a także określa nowy sposób obliczania masy odpadów komunalnych poddanych recyklingowi: 

  • Zgodnie z § 4 ust. 3 rozporządzenia: „masę odpadów komunalnych poddanych recyklingowi oblicza się jako masę odpadów, które po przejściu wszystkich niezbędnych czynności sp...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?