Polska Izba Gospodarki Odpadami zaopiniowała przekazane we wrześniu br. przez Ministerstwo Środowiska do konsultacji społecznych projekty ustaw o gospodarowaniu odpadami poużytkowymi oraz o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Ustawy te mają zastąpić dotychczasowe przepisy Ustawy z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej oraz Ustawy z 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Temat to niesłychanie ważny, bo odpady opakowaniowe to grubo ponad 30% masy wytarzanych w Polsce odpadów komunalnych, ze stałą tendencją do wzrostu ich ilości. Ponadto stanowią one stosunkowo łatwy do wysegregowania ze strumienia odpadów komunalnych cenny surowiec wtórny (recykling) lub wysokoenergetyczny składnik paliw alternatywnych i surowiec dla zakładów termicznego przekształcania odpadów (odzysk). Poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych są dodatkowo przedmiotem naszych zobowiązań międzynarodowych, wynikających z Traktatu Akcesyjnego i dyrektyw unijnych.
PIGO poparło większość ministerialnych propozycji zawartych w tych projektach, w szczególności te, które służą doskonaleniu i „uszczelnianiu” systemu gospodarki odpadami opakowaniowymi. Jednakże w kilku istotnych kwestiach Izba zaproponowała nieco odmienny punkt...