Nowe przepisy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko została uchwalona 3 października 2008 r. Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw (DzU nr 199, poz. 1227) weszła ona w życie 15 listopada ub.r.
Ustawa dotyczy spraw, w których istnieje już szeroko rozbudowana regulacja prawna i praktyka administracyjna. Wprowadza dość daleko idące zmiany do istniejącej regulacji, w większości podyktowane koniecznością usunięcia licznych niezgodności z prawem wspólnotowym, a także chęcią uproszczenia procedur decyzyjnych w regulowanym zakresie. Jedynym zupełnie nowym elementem jest tutaj utworzenie nowego organu administracji ochrony środowiska w postaci Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz regionalnych dyrektorów ochrony środowiska.
Cele i geneza nowej ustawy
Podstawowym celem nowej regulacji prawnej jest zapewnienie pełnej transpozycji odpowiednich przepisów prawa wspólnotowego, w tym zwłaszcza przepisów dyrektywy 85/337/EWG o ocenach oddziaływania na środowisko przedsięwzięć.
Bezpośrednim powodem konieczności wszczęcia prac nad projektem były zarzuty Komisji Europejskiej (KE) odnośnie niezgodności polskiego prawa z odpowiednimi przepisami prawa wspólnotowego, w tym przede wszystki...