Kwietniowa nowelizacja Prawa ochrony środowiska (P.o.ś.) znacząco zmieniła przepisy dotyczące ochrony powietrza. Stało się to za sprawą implementacji do polskiego prawa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/50/WE z 21 maja 2008 r. w sprawie jakości powietrza i czystego powietrza dla Europy (tzw. dyrektywy CAFE).

Gros obowiązków, wypływających z tych przepisów, opisano w poprzednich wydaniach „Przeglądu Komunalnego” (PK 9-12/2012). W preambule dyrektywy CAFE stwierdza się, że w przypadku, gdy ustalone cele dotyczące jakości powietrza nie są osiągane, państwa członkowskie powinny podjąć działania nakierowane na dotrzymanie wartości dopuszczalnych i poziomów krytycznych oraz, w miarę możliwości, wartości docelowych i osiągnięcie celów długoterminowych. Obowiązek jest kierowany do państw członkowskich, co naturalnie wymaga ustanowienia odpowiednich systemów organizacji niezbędnych działań w prawie wewnętrznym.
Program naprawczy
Dodatkowo dyrektywa wskazuje zasady podejmowania takich działań. Dla stref i aglomeracji, w których stężenie zanieczyszczeń w powietrzu przekracza wartości docelowe lub dopuszczalne (mogą być one ewentualnie podwyższone o marginesy tolerancji), należy przygotować i zrealizować odpowiednie plany ochrony powietrza, uwzględniające także osiąganie celów przewidzianych w przepisach innych aktów prawnych, związanych z ochroną powietr...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?