W znowelizowanej ustawie Prawo zamówień publicznych (P.z.p.) zmianie uległy przepisy dotyczące wadium. Po jej wejściu w życie zamawiający określa kwotę wadium w wysokości nie większej niż 3% wartości zamówienia, a nie, jak dotychczas, w zakresie od 0,5 do 3% – zniesiono zatem dolną granicę wadium.

Druga zmiana dotyczy sytuacji, kiedy zamawiający przewiduje zamówienia uzupełniające. W myśl nowych rozwiązań, w takim przypadku określa on kwotę wadium dla wartości zamówienia podstawowego. Jest to zmiana jak najbardziej korzystna. Ustalanie wadium od całości zamówienia rodziło trudności, ponieważ kwota wadium była znacznie wyższa, a nie było powiedziane, że zamówienia uzupełniające będą na pewno realizowane (ponadto czas ich wykonania w świetle prawa może być odległy).

Zatrzymanie wadium
Ustawodawca, zmieniając przepisy, postanowił przeciwdziałać zmowie wykonawców. Nielegalny proceder wyglądał następująco. Firmy porozumiewały się między sobą co do kwot, jakie zamierzają zaoferować za przedmiot zamówienia. W każdej ofercie brakowało jednego z dokumentów, który podlegał uzupełnieniu. Na otwarciu ofert okazywało się, na jakiej pozycji są złożone przez wykonawców oferty i brakujące dokumenty uzupełniane były tylko przez tego, który miał najwyższą, a...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?