Nowe rozwiązania w zakresie zwalczania gatunków obcych
Wraz z rozwojem cywilizacyjnym przyspieszeniu uległo zarówno celowe, jak i przypadkowe przemieszczanie gatunków w środowisku. Niestety skutki środowiskowe tych zmian wymykają się często spod kontroli. Dlatego też coraz większego znaczenia nabierają rozwiązania prawne określające, jakie działania formalne muszą być podjęte w celu legalnego przemieszczania gatunków w środowisku oraz jakie obowiązki są związane ze zwalczaniem gatunków inwazyjnych generujących największe zagrożenie dla środowiska.
Pierwotnie zasadnicze rozwiązania prawne w tym zakresie stanowił art. 120 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2021 r. poz. 1098 ze zm.), który wprowadzał w ust. 1 zasadę zabraniającą wprowadzania do środowiska przyrodniczego gatunków obcych roślin, zwierząt i grzybów. Oczywiście od każdej reguły wprowadzane są wyjątki. Jeden z nich został określony w art. 120 ust. 4 ustawy o ochronie przyrody, który stwierdza, że zakazu nie stosuje się do wprowadzania do środowiska przyrodniczego i przemieszczania w tym środowisku roślin:
- przy zakładaniu i utrzymywaniu terenów zieleni oraz zakładaniu i utrzymywaniu zadrzewień poza lasami i obszarami objętymi formami ochrony przyrody;
- wykorzystywanych w ramach racjonalnej gospodarki leśnej i rolnej.