Prezes jednoosobowego zarządu spółki z o.o. nie złoży już rezygnacji z pełnionej funkcji ze skutkiem natychmiastowym. Składając tę rezygnację, będzie bowiem musiał jednocześnie zwołać zgromadzenie wspólników, a rezygnacja wywrze skutek dopiero z dniem następującym po dniu, na który zwołano zgromadzenie.

W ostatnich miesiącach obserwujemy wzmożoną aktywność polskiego ustawodawcy na polu nowelizacji przepisów pozakodeksowego prawa spółek komunalnych. Na mocy Ustawy z 21 lutego 2019 r. o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2019 r. poz. 492) weszły (albo niedługo wejdą) w życie zmiany w wielu ustawach istotnych dla funkcjonowania spółek komunalnych. Dotyczy to w szczególności: ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym, ustawy o gospodarce komunalnej, ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publicznej (tzw. ustawy antykorupcyjnej) oraz ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (tzw. starej ustawy kominowej). Wiele z wprowadzanych przez ustawodawcę zmian to reakcja na sygnalizowane w doktrynie praktycznie od samego początku wątpliwości prawne dotyczące szeregu zagadnień dotyczących obsadzania i funkcjonowania organów nadzorczych i zarządzających spółek komunalnych.

Na nowelizacji przepisów pozakodeksowego prawa spółek komunalnych ustawodawca nie zakończył. W ostatnim czasie znowelizował także przepis...