Od początku tego roku obowiązuje zmieniona, w głównej mierze w zakresie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż węglowodorów, ustawa ? Prawo geologiczne i górnicze.

Przypomnijmy, że zmiany te wynikają z wejścia w życie większości zapisów Ustawy z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy ? Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (z 26 sierpnia 2014 r. poz. 1133). W czwartej części niniejszego artykułu zostaną przedstawione kwestie związane z dwoma etapami, na które wydawana jest koncesja ? pierwszy dotyczy poszukiwania i rozpoznawania złóż, a drugi polega na wydobywaniu węglowodorów ze złoża. Omówione zostaną również uprawnienia kontrolne organów nadzoru górniczego i inspekcji ochrony środowiska, monitorowanie przez ministra właściwego do spraw środowiska wykonywania koncesji oraz umowa o współpracy.

Dwie fazy ? jedna koncesja

Z uzasadnienia do projektu nowelizacji Ustawy z 9 czerwca 2011 r. ? Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn. DzU z 2014 r. poz. 613, z późn. zm. ? P.g.g.) wynika, że nowelizacja ta, mając na uwadze konieczność ograniczenia ryzyka po stronie inwestora, łączy najbardziej kapitałochłonny etap związany z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złoża z etapem wydobywania, w formie jednej koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węglowodorów oraz wydobywanie węglowodorów ze złoża. Ponadto, zdaniem autorów tytułowej noweli, tak uregulowana forma koncesji ma być zachętą...