Nowelizacja Dyrektywy WEEE
Jeden z najbardziej ciekawych i najtrudniejszych procesów legislacyjnych na poziomie Unii Europejskiej dotyczący gospodarowania odpadami zakończył się w grudniu 2011 r. porozumieniem pomiędzy Radą a Parlamentem UE.
Mowa jest oczywiście o przekształceniu dyrektywy 2002/96/WE w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Prace nad zmianą dyrektywy zostały rozpoczęte pod koniec 2008 r. i miały być związane z szybką procedurą „przekształcenia”, co oznaczało wprowadzanie zmian tylko w niektórych jej artykułach. Jednak okazało się, że zmiany te dotyczyły kluczowych zagadnień objętych dyrektywą, co spowodowało znaczące wydłużenia prac nad nimi.
Po wielu, czasami burzliwych, dyskusjach udało się jednak osiągnąć kompromis, który jak to zwykle bywa w takich sytuacjach pewnie żadnej ze stron do końca nie usatysfakcjonował, ale w istniejących uwarunkowaniach był jedynym możliwym do zaakceptowania przez wszystkich.
Zakres stosowania
Wprowadzono zapisy pozwalające na wprowadzenie otwartego zakresu stosowania dyrektywy po 6 latach od dnia wejścia w życie zmian.
Oznacza to, że w trakcie pierwszych pięciu lat będzie stosowany w państwach członkowskich dotychczasowy tzw. zamknięty zakres (co oznacza, że przepisom dyrektywy podlega ten sprzęt, który spełnia wymagania definicji zawartej w dyrektywie i jest objęty jedną z 10 gru...