Rada Ministrów 6 marca 2018 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (ustawa OZE) oraz ustawy z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Proponowane zmiany mają, zdaniem autorów, poprawić efektywność wykorzystania OZE i uprościć realizację zobowiązań przyjętych w ramach członkostwa w Unii Europejskiej.

Zdaniem branży OZE, zapisy idą w dobrym kierunku. Konieczne jest jednak podkreślenie, że jest to jedynie pierwszy krok na drodze do rozwoju tego sektora energetyki w Polsce, gdyż propozycje zawarte w projekcie nowelizacji w dalszym ciągu nie rozwiązują palących problemów branży odnawialnych źródeł energii.

Zmiany dobre?

W ciągu ostatnich trzech lat ustawa o OZE była nowelizowana już trzy razy, za każdym razem przez wykorzystanie szybkiej ścieżki poselskiej ? bez konsultacji międzyresortowych i publicznych oraz bez oceny skutków regulacji. Nowy system wsparcia polegający na aukcjach nie został też wcześniej uzgodniony z Komisją Europejską w zakresie wymagań dotyczących możliwości udzielania pomocy publicznej. W efekcie zapisy okazały się niezgodne z wymaganiami europejskimi, system aukcyjny pozostał w fazie testowej, rozwój OZE stanął w miejscu, a udział energii z OZE w całkowitym zużyciu nawet się zmniejszył w 2017 r. ? ze względu na brak funkcjonowania systemu zielonych certyfikatów. W grudniu 2017 r. Komisja Europejska notyfikowała sy...