Nowelizacja ustawy o OZE: konieczność czy bariera rozwoju rynku prosumenckiego?
Ostatnie miesiące przebiegły pod znakiem burzliwej dyskusji poświęconej zmianom w systemie wsparcia prosumentów energii odnawialnej. Obserwatorzy rynku oraz przedstawiciele organizacji działających na rzecz upowszechniania OZE są jednomyślni – zmiany proponowane w projekcie sygnowanym przez rządzących są niekorzystne.
Od strony przedstawicieli administracji pojawiają się z kolei głosy, że zmiany w systemie opustów są nieuniknione oraz wynikają z okoliczności, że jest on niezgodny z tzw. dyrektywą rynkową. Warto przyjrzeć się uchwalonemu przez Sejm w dniu 29 października 2021 r. projektowi zmiany ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.
Z systemu opustowego na net-billing
Aktualnie obowiązujący system rozliczania ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta to tzw. system opustowy. Polega on (w dużym uproszczeniu) na tym, że prosument wprowadza do sieci nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej i w ramach rozliczenia otrzymuje z powrotem 70-80% (w zależności od wielkości instalacji) wprowadzonej do sieci energii. Prosument dokonuje rozliczeń ze sprzedawcą energii w okresie rocznym – od daty wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej z OZE przez okres kolejnych 15 lat.
Zmiany w powy...