Wielu procesom towarzyszy powstawanie gazów zanieczyszczonych, które często uwalniane są do atmosfery. Ma to negatywne skutki dla środowiska, ale wpływa również niekorzystnie na ludzi zamieszkujących w pobliżu jednostki emitującej gazy zanieczyszczone, w tym odory. 

Warto zauważyć, że wiele substancji odpowiedzialnych za uciążliwość zapachową znajduje się jednocześnie na liście związków szkodliwych dla zdrowia. Jest to znaczący problem dla wielu gałęzi przemysłu, w tym dla sektora gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej. W przeszłości rozwiązaniem było stosowanie odległości buforowych, ale obecnie, w czasach wzmożonej urbanizacji oraz ze względów lokalizacyjnych, często nie jest to możliwe. Pozostaje używanie instalacji redukujących lub usuwających zanieczyszczenia, w tym odory1. W krajach najbardziej rozwiniętych problem emisji odorów doczekał się uregulowań prawnych już w latach siedemdziesiątych poprzedniego wieku, a proces standaryzacji oraz kwantyfikacji odorów przebiega do dziś. Kraje członkowskie Unii Europejskiej stale poszerzają listy substancji szkodliwych i zawężają limity emisyjne, choć wydaje się, że najbardziej rygorystyczne przepisy w tym zakresie przyjęła Szwajcaria.

Technologie i metody

Istnieje wiele technologii i metod redukcji uciążliwości zapachowych. Można je podzielić na metody fizyczne (filtry węglowe i zeolitowe, komory jonizacyjne), chemiczne (katalizatory, scrubbery) i biologic...