Doskonalsze pompy
Firma Hydro-Vacuum, starająca się sprostać rosnącym wymaganiom klientów, opracowała nowe modele pomp głębinowych GCA.3 o zmienionej konstrukcji hydrauliki, które zastąpiły dotychczas produkowane pompy GC.3. Prace badawczo-rozwojowe nad modernizacją konstrukcji prowadzone były przez pracowników Działu Badawczo-Rozwojowego Hydro-Vacuum we współpracy z naukowcami Politechniki Wrocławskiej. Układ przepływowy optymalizowano z wykorzystaniem programu do analizy przepływów NUMECA. W konsekwencji prowadzonych prac nowy zespół pompowy uzyskał wysoką sprawność w całym zakresie wydajności eksploatacyjnej. Liczne warianty materiałowe przekładają się na mnogość zastosowań pomp głębinowych Hydro-Vacuum, natomiast szeroki typoszereg daje możliwość elastycznego i precyzyjnego doboru pomp, nawet do konkretnych punktów pracy. Podstawowe parametry pomp to wydajność do 55 m3/h i wysokość podnoszenia do 650 m. Więcej informacji na: www.hv.pl.
Innowacje w odwodnieniach
Nasze budownictwo narzuca sposób, w jaki natura i nowoczesna zabudowa powinny ze sobą współgrać. Priorytetem w takich projektach jest środowisko. Chodzi nie tylko o oszczędne wykorzystywanie zasobów naturalnych, ale również o ekologiczną produkcję materiałów. Firma Hauraton zaprezentowała innowacyjne rozwiązania odwadniania nawierzchni, spełniające te założenia. Dbając o środowisko i zasoby naturalne, stworzyła linię produktów RECYFIX. Bardzo lekkie, niezwykle wytrzymałe i łatwe w montażu – to cechy wyróżniające linię RECYFIX PRO. Program ten to wynalazek nowoczesny wyprodukowany w pełni z tworzywa PE-PP i PA-GF. Szeroka gama produktów pozwala projektantowi na stworzenie idealnego systemu dla każdej inwestycji (zarówno przydomowej, jak i komercyjnej). Specjalna konstrukcja sprawia, że korytka są wytrzymałe, a przy tym lekkie, stabilne w każdej sytuacji, a montaż przebiega sprawnie i szybko. Ruszty zostały zaprojektowane tak, aby wyglądały elegancko, a przy tym były bardzo funkcjonalne. Więcej informacji na: www.hauraton.com.pl.
Ultradźwiękowy pomiar
W ofercie firmy Kamstrup pojawił się nowy produkt – wodomierz ultradźwiękowy MULTICAL 21. Licznik nie posiada żadnych części ruchomych, co powoduje, że jest odporny na zużycie i zanieczyszczenia wody. Statyczna metoda pomiaru, oparta na technologii ultradźwiękowej, i wbudowana bateria o 16-letniej żywotności są gwarancją jego stabilności i długowieczności. MULTICAL21 mierzy przepływ z dokładnością wyższą niż ±2%, co jest możliwe nawet w przypadku pomiaru przepływów znacznie przekraczających wartości nominalne. Urządzenie gwarantuje dokładność pomiaru już od 3 l/h. Wbudowany moduł bezprzewodowej komunikacji M-Bus (Wireless M-Bus) odpowiada za zdalny odczyt licznika. Wodomierz jest w 100% szczelny, dzięki czemu może być montowany w często zalewanych studzienkach pomiarowych. MULTICAL 21 posiada rozbudowaną pamięć rejestrów miesięcznych (36 miesięcy) i dobowych (460 dni). W pamięci przechowywane są też rejestry błędów, zawierające datę i stan licznika w momencie wystąpienia anomalii (50 zdarzeń). MULTICAL 21 jest odporny na uszkodzenia i działanie magnesów neodymowych. Więcej informacji na: www.multical21.com.
Pompy do zadań specjalnych
Z myślą o małych oczyszczalniach ścieków firma Putzmeister stworzyła pompę KOS 740. To nowatorskie rozwiązanie dostępne jest w ofercie firmy PwP Przedstawicielstwa w Polsce, która dystrybuuje ten produkt. Główne zalety urządzenia to wysoka trwałość, korzystna cena zakupu oraz niskie koszty eksploatacji. Pompa KOS 740 posiada takie same funkcje jak jej „starsi bracia”: KOS 1060 oraz KOS 1040 – pompy pracujące w oczyszczalniach ścieków w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie. Urządzenie znajduje zastosowanie w transporcie materiałów o konsystencji pasty, o wydajności nawet do 8 m³/h. Pompy KOS 740 posiadają szerokie spektrum zastosowań. Sprawdzają się w oczyszczalniach ścieków do transportu mechanicznie odwodnionych osadów ściekowych z prasy taśmowej i wirówki o zawartości suchej masy do 25% oraz części nieorganicznych (np. piasku) do 60%. Pompy wykorzystywane są także do transportu biomasy do metanizacji. W procesie tym pompowane medium zawiera znaczną część ciał obcych, takich jak odłamki szkła, fragmenty kości i kawałki metali. Dzięki zastosowaniu S-rury ciała obce nie stanowią problemu dla pompy KOS 740. Urządzenie wykorzystywane jest również w przemyśle cementowym, gdzie służy do transportu paliw alternatywnych. Pompa ta znajduje zastosowanie w oczyszczalniach ścieków obsługujących aglomeracje od 20 tys. do 150 tys. mieszkańców. Więcej informacji na: www.pwp.com.pl.
Opracowanie: Martyna Matuszczak