Nowelizacja Ustawy o ochronie zwierząt z 16 września 2011 r., choć nie zaspokoiła wszystkich oczekiwań obrońców praw zwierząt, to wniosła istotne zmiany w dotychczas obowiązującym porządku prawnym, także w zakresie zadań spoczywających na samorządach. Już od 1 stycznia 2012 r. gminy zobowiązane są do uchwalenia „Programu opieki nad zwierzętami domowymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt”. Zadanie musi być wykonywane corocznie, a z uchwaleniem Programu rada gminy musi zdążyć przed 31 marca.

Uchwalenie ustawy o ochronie zwierząt (u.o.z.) w 1997 r. wiązało się z nałożeniem na gminy obowiązku zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywania (art. 11). Zasady wyłapywania bezpańskich czworonogów określono w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 26 sierpnia 1998 r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt. Czynności te mogły być realizowane wyłącznie w oparciu o uchwałę rady gminy, uwzględniającą zasady określone w przywołanym akcie wykonawczym.
Realizacja obowiązku zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom nie została sprecyzowana, poza określeniem warunków, jakie powinny spełniać schroniska. Wymogi te określono w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 23 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia schronisk dla zwierząt.
 
W jednej z nowelizacji u.o.z. dookreślony został ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?