Nowy projekt rozporządzenia w sprawie MBP w świetle prawa
Kolejny projekt nowego rozporządzenia wykonawczego w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów ujrzał światło dzienne. Jakie są konsekwencje prawne zmian proponowanych w projekcie?
Funkcjonowanie instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów opiera się na zróżnicowanym i rozbudowanym zestawie wymagań prawnych. Wymagania te mają charakter zarówno szczegółowy (adresowane są wówczas bezpośrednio do podmiotów prowadzących właśnie tego typu instalacje), jak i ogólny, odnoszący się do prowadzenia działań o charakterze gospodarowania odpadami (a w zasadzie przetwarzania odpadów).
Poniższy tekst jest kolejnym dotyczącym przede wszystkim tej ostatniej kwestii, czyli eksploatacji takich instalacji, w kontekście zwłaszcza przepisów Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) i odpowiedniego rozporządzenia wykonawczego. Głównym elementem będzie kwestia zmian w tym zakresie, proponowanych przez kolejny projekt nowego aktu (chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Środowiska z 9 kwietnia 2015 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, będący wersją projektu przygotowanego już przed rokiem; dalej powoływany jako projekt z 2015 r.), w zamierzeniach mającego zastąpić obowiązujące obecnie rozporządzenie z września 2012 r. (Rozporządzenie Ministra Środowiska z 11 września 2012 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów kom...