Nowy przepis vs. stare praktyki
Prezydent Andrzej Duda 22 lutego 2017 r. podpisał nowelizację ustawy z 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Czy jeden nowy przepis wpłynie na przedsiębiorców?
Mimo iż nowela ta wprowadza zaledwie jeden nowy przepis, który szybko nie wpłynie na poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców, to warto ten fakt odnotować także z uwagi na deklaracje i komentarze, jakie towarzyszyły przyjęciu tej regulacji. Nowelizacja ustawy zobowiązuje bowiem organy państwa do dokonywania oceny przewidywanego wpływu projektu ustawy lub rozporządzenia na działalność mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Ocena ta ma stanowić wyodrębnioną część uzasadnienia projektu aktu prawnego. Dotychczas, jedynie w teorii, w ocenie skutków regulacji wskazywało się konsekwencje wprowadzenia danej regulacji dla gospodarki i przedsiębiorców. Jednak z reguły były to powielane, dość enigmatyczne zaklęcia i życzenia administracji, czynione bez podstawowej diagnozy i miarodajnej analizy skutków nowych regulacji.
Niezbędne ocena wpływu projektu
Choć nowy przepis nie formułuje wprost obowiązku dokonywania oceny wpływu projektu aktu prawnego jeszcze na etapie opracowywania i przyjmowania w poszczególnych resortach założeń do projektów ustaw i rozporządzeń, to można zakładać, że tzw. racjonalnemu prawodawcy na każdym etapie procesu legislacyjnego powinna towarzyszyć refleksja, jakie skutki będą miały projektowane rozwiązania dla p...