Nowy rok, nowe przepisy, nowe wyzwania i wątpliwości
Dotychczas poziomy recyklingu odnosiły się wyłącznie do wybranych frakcji odpadów komunalnych ? papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Po nowelizacji przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia br., nowe brzmienie otrzymał art. 3b ust. 1. Dlatego wymagania w zakresie poziomu recyklingu odpadów po raz pierwszy będą dotyczyć całego strumienia odpadów komunalnych.
Oznacza to, że w roku 2020 zamiast 24,65% (dla miast powyżej 50 tys. mieszkańców), 18,2% (dla miast poniżej 50 tys. mieszkańców) oraz 15,9% (dla terenów wiejskich) strumienia odpadów komunalnych (co wynikało z wymaganych do 2019 r. poziomów recyklingu oraz przyjętych wskaźników zawartości surowców w odpadach) do recyklingu będzie musiało trafić 50% całego strumienia odpadów komunalnych.
Specjaliści, w tym przede wszystkim praktycy, wskazują, że przy obecnej dynamice wzrostu ilości wytwarzanych odpadów komunalnych, utrzymującej się przewadze odpadów zmieszanych, niskiej jakości selektywnej zbiórki oraz braku świadomości ekologicznej i konsumenckiej uzyskanie tego celu przez większość gmin w Polsce będzie niemożliwe. Sytuację dodatkowo pogarszają słabo rozwinięta zbiórka bioodpadów, które charakteryzują się najwyższym udziałem masowym w odpadach komunalnych, oraz bardzo poważne deficyty w zakresie możliwości absorbcji wysortowanych frakcji materiałowych przez firmy recyklingowe czy przemysł.
...