Zmieniające się realia funkcjonowania na rynku gospodarki odpadami stały się rzeczywistością. W październiku minie pierwszy kwartał długo oczekiwanej przez sektor gospodarki odpadami, tak potrzebnej ?rewolucji śmieciowej?. Targi POLEKO staną się więc doskonałym momentem do pierwszych prób podsumowania nowego systemu oraz analizy jego mocnych i słabych stron.

Oczywiście, o pewnych niedociągnięciach systemu wiadomo było już w chwili ogłoszenia nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, jednak praktyczne jego wdrażanie obnaża wiele innych aspektów, o których w teoretycznych rozważaniach ustawodawcy łatwo było zapomnieć.

Niepewność i tymczasowość

Jedną z takich kwestii jest zapewnienie gminom możliwości bezprzetargowego zlecania swoim spółkom zadań związanych z gospodarką odpadami. Krajowa Izba Gospodarki Odpadami wielokrotnie postulowała o dopuszczenie takiego rozwiązania, ponieważ jest ono zasadne ze względów zarówno ekonomicznych, jak i społecznych czy środowiskowych. Wiele przedsiębiorstw o samorządowym kapitale, chcąc się rozwijać, zainwestowało w modernizację duże środki, niejednokrotnie wspierając się funduszami unijnymi czy pożyczkami z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku przegranego przetargu na terenie dotychczasowej działalności firmy te skazane są na upadłość, a pracownicy ? na utratę zatrudnienia. A jeśli przedsiębiorstwo nie ma możliwości wy...