Ponad 100 osób reprezentujących uczelnie wyższe, instytuty naukowe, władze państwowe i samorządowe, służby ochrony środowiska i firmy prywatne wzięło udział w szóstej edycji Konferencji Naukowo-Technicznej „Ochrona i rekultywacja jezior”, która odbyła się w dniach 14-16 czerwca br. w Toruniu.
Tematyka Konferencji koncentrowała się, tak jak wszystkich poprzednich, wokół stanu polskich jezior oraz możliwości ich rekultywacji, a także nowoczesnych metod i problemów związanych z tworzeniem projektów rekultywacyjnych.
W sesji otwierającej obrady przedstawiono cztery referaty. Reprezentanci WIOŚ w Bydgoszczy omówili „Stan czystości jezior województwa kujawsko-pomorskiego” oraz „Stan prac rekultywacyjnych w Polsce”. Trzeci referat poświęcony był, pojawiającemu się wielokrotnie w dyskusjach na V Konferencji, problemowi niejasności i niejednoznaczności krajowych przepisów prawa związanych z projektowaniem i realizacją programów rekultywacyjnych. Zaprezentowany w nim aktualny stan przepisów i aktów prawnych, związanych z uwarunkowaniami, możliwościami i ograniczeniami prawidłowego przeprowadzenia zabiegów rekultywacyjnych, uświadomił słuchaczom, jak wiele przepisów, definicji i pojęć musi być sprecyzowanych w najbliższym czasie, by rekultywacja jezior mogła być prowadzona w zgodzie z literą prawa. Ostatnie w tej sesji wystąpienie wprowadziło uczestników Konferencji w problem unifikacji i zintegrowania krajowych zasad monitorowania jakości ...