Szefowie wielu gmin wraz z podległymi im pracownikami głowią się nad tym, jak w oparciu o nieprecyzyjne przepisy zbudować skuteczny, szczelny, a jednocześnie niezbyt kosztowny system gospodarowania odpadami komunalnymi, który pozwoli osiągnąć wytyczone cele środowiskowe. O tym, że zadanie nie jest proste, świadczy zainteresowanie, jakim cieszy się większość poświęconych tej tematyce konferencji. Jedna z nich, zatytułowana „Prawne i organizacyjne zadania gmin w postępowaniu z odpadami komunalnymi”, odbyła się we Wrocławiu w dniach 16-17 października br. W okazałej i pięknie zdobionej Sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego zebrało się ok. 80 osób, które pierwszego dnia (w części ogólnej) wysłuchały interesujących referatów, dotykających przede wszystkim szerokiego spektrum zagadnień prawnych, związanych z kształtowaniem prawa lokalnego. Następnego dnia mogły uczestniczyć w części szkoleniowej, którą cechował bardziej praktyczny wymiar.

Część ogólną zdominowały zagadnienia prawne. Omawiali je profesorowie: Jan Boć z Uniwersytetu Wrocławskiego (odniósł się do wartości normatywnej aktów prawa miejscowego), Zbigniew Bukowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (skoncentrował się na aktach prawa miejscowego, wdrażających nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi), Marek Górski, reprezentujący Uniwersytety Szczeciński i Łódzki (przedstawił zarówno zadania, jakie spoczywają na gminach w kontekście budowy nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, jak i kwestie związane z rejestrem działalności regulowanej) oraz Konrad Nowacki (skupił się na prawnej konstrukcji zadań gmin) i Wojciech Radecki (w niezwykle ciekawy sposób przedstawił zagadnienia dotyczące prawnej odpowiedzialności za niewykonanie obowiązków w zakresie gospodarowania odpadami). W tym dniu głos zabrali jeszcze dr inż. Barbara Kozłowska, która omówiła praktyczne kwestie związane z organizacją selektywnej zbiórki odpadów, oraz dr Jan Jerzmański – podobnie jak prof. M. Górski odniósł się on do odbioru odpadów jako działalności regulowanej.
Z kolei podczas części szkoleniowej uwaga uczestników została zwrócona na kalkulacje związane z oszacowaniem kosztów wdrażanego nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Kwestie z tym związane omówił Marian Walny, zastępca burmistrza Lubonia.
W dalszej kolejności przedstawione zostały zagadnienia dotyczące organizacji przetargów na odbiór odpadów oraz doświadczenia z gospodarowaniem odpadami komunalnymi w Niemczech i Australii.
Organizatorem Konferencji był Uniwersytet Wrocławski (we współpracy z German-Polish Center for Public Law and envinmental Network oraz Zentrum fur Rechts- Und Verwaltungswissenschaften Cottbus).
(ps)