Sporą dawkę wiedzy przyjęli uczestnicy konferencji ?Gospodarka Odpadami?, która odbyła się w dniach 3-4 czerwca br. w Warszawie. Jej organizacji podjęła się Fundacja Instytut Studiów Wschodnich z Warszawy.

Prezentowane podczas tego spotkania, wykłady i raporty oraz odbywające się debaty dotyczyły wymogów i regulacji prawnych, modeli zarządzania w gospodarce odpadami komunalnymi oraz technologii związanych z ich zagospodarowaniem. Otwierając konferencję, Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, podkreślał, że po raz pierwszy w Polsce wprowadzany jest całościowy system gospodarki odpadami, który gruntownie zmieni sytuację w gminach. Wyliczył też główne problemy aktualnego systemu. Ponadto nawiązał on do sporu przedsiębiorców z samorządami o możliwość bezprzetargowego powierzania zadań z zakresu gospodarki odpadami spółkom z udziałem gminy. Przekonywał, że to właśnie samorządy sprywatyzowały rynek usług śmieciowych w Polsce, doprowadzając do tego, że ponad 60% usług w tym obszarze świadczonych jest przez prywatne firmy.

Jak ocenił prof. Andrzej Kraszewski, były minister środowiska, za którego kadencji uchwalono nowelizację ustawy ?śmieciowej?, w Polsce tylko ok. 20% instalacji zagospodarowania odpadów spełnia standardy, a na budowę takiego systemu, jakiego oczekujemy, potrzeba ok. 50 mld zł. ? Taki system samorządy mogą stworzyć jedynie we współpracy z biznesem ? podkreślał prof. Kraszewski. W opinii Tadeusza Arkita, przewodniczącego sejmowej Podkomisji stałej ds. monitorowania gospodarki odpadami, jeśli gminy będą dysponowały strumieniem odpadów, to uda się zbudować sieć instalacji, w których będą ? zgodnie z prawem ? zagospodarowywane odpady.

Według większości wypowiadających się na konferencji ekspertów, duża część gmin nie zdąży z rozstrzygnięciem przetargów przed 1 lipca br. ? Już w maju 25% odwołań w systemie zamówień publicznych dotyczyło przetargów ?śmieciowych?, a w czerwcu odsetek ten będzie jeszcze większy ? twierdził Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Zachęcał on też do dokładnej weryfikacji ofert, przekonując:  ? Jeśli cena jest za niska i przedsiębiorca nie może jej uzasadnić, to taka oferta powinna zostać odrzucona. Z kolei Jerzy Baehr, radca prawny w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, podkreślał, że przetargi realizowane są w skomplikowanym otoczeniu prawnym, dlatego część gmin nie zdąży wdrożyć nowego systemu od 1 lipca i wiele z nich będzie przyjmowało rozwiązania o charakterze przejściowym.

Konferencja stanowiła wprowadzenie do Forum Regionów, które w tym roku odbędzie się w dniach 3-5 września w Krynicy-Zdroju i Muszynie. Była ona współfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(łc)

Tytuł od redakcji