O osadach ściekowych głoszą
Gdańska Fundacja Wody w dniach 11-13 czerwca 2013 r. zorganizowała w Gdańsku-Sobieszewie seminarium ?Potencjał nawozowy i energetyczny osadu ściekowego?.
Na spotkanie przybyło 60 uczestników oraz prelegentów zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Według prognoz demograficznych oraz KPGO, ilość osadów, która będzie produkowana w Polsce w latach 2011-2022 wzrośnie z 621 000 ton s.m. na rok do 746 000 ton. Ze względu na ciągłą potrzebę zmiany sposobu myślenia o osadach ściekowych, traktowanych nie jako surowiec, lecz odpad, do udziału w seminarium zaproszono osoby mające wiedzę i doświadczenie w zakresie wymienionych zagadnień.
Uwagę poświęcono możliwościom odzysku fosforu z osadu ściekowego. Beata Szatkowska i Bjarne Paulsrud z firmy AquaTeam i DOT-EKO przypomnieli, iż fosfor jest nieodnawialnym źródłem energii, mającej kluczowe znaczenie dla życia i produkcji rolnej. Ciekawy referat dotyczący badań pilotażowych przeprowadzonych w COŚ dla Poznania przedstawiła Magdalena Budych-Górzna. Przy okazji rozwinięcia tematyki potencjału energetycznego osadów Jan Surówka z EMS przedstawił zasady audytu energetycznego oczyszczalni, skupiając się na metodach redukcji kosztów oraz zużycia energii na różnych etapach pracy oczyszczalni ścieków.
Warto było posłuchać wykładów Andrzeja Wójtowicza, prezesa Zarządu Wodociągi Słupsk, omawiającego analizę finansową modeli osadowych. W poszczególnych etapach prezentacji dla każdego wybranego kierunku zagospodarowania zaprezentował on analizę ekonomiczną oczyszczalni z uwzględnieniem podziału kosztów na inwestycyjne, operacyjne, przychodów środowiskowych, bezpośrednich itd.
Cezary Jędrzejewski, reprezentujący GOŚ ?Dębogórze?, podsumował uwarunkowania termicznego przekształcania osadów. Podczas omawiania bilansu energetycznego oraz najważniejszych aspektów technologicznych poruszył kwestie nie tylko korzyści wynikających z tego typu rozwiązań, ale również problemów związanych z ich funkcjonowaniem. Co więcej, prelegent zaproponował zmiany, które należałoby wprowadzić w działających instalacjach, aby poprawić ich efektywność.
Seminarium zorganizowano w ramach projektu FP7 EU WaterDISS, gośćmi byli więc również koordynatorzy/członkowie zagranicznych projektów unijnych.
Spotkanie dowiodło, że postępowanie z osadami wymaga wsparcia ze strony władz krajowych. Chodzi głównie o odpowiednie zapisy w ustawie o odnawialnych źródłach energii oraz dostępność i wartość certyfikatów energetycznych.
Pomocna byłaby też rewizja dyrektywy nawozowej, która przewiduje podjęcie tematu nawozów organicznych ? szacuje się, że może to nastąpić za ok. 2 lata. Bardzo korzystna byłaby też dyrektywa End-of-Waste dla osadów ściekowych, ale, niestety, prawdopodobnie jej opracowywanie potrawa o wiele dłużej, o ile w ogóle uda się ją ustanowić?
Opracowanie: redakcja