W listopadzie 2002 r., podczas 14. Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO, odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotyczyła ona przede wszystkim nowej strategii Funduszu na lata 2003-2007.

Najważniejszym na najbliższe lata zadaniem jest realizacja polskich zobowiązań wobec UE przyjętych w stanowisku negocjacyjnym. Z tego wynikać będzie koncentracja NFOŚiGW na działaniach związanych z wdrożeniem unijnych środków pomocowych. Jak powiedział prezes Pietrewicz - na Funduszu spoczywa odpowiedzialność przed Unią za właściwe zrealizowanie poszczególnych projektów. Jego zdaniem ta największa w kraju instytucja finansująca ekologię odpowiada także za tworzenie rynku ekologii w Polsce, który w ostatnim czasie wykazuje spadek dynamiki. Zdaniem Pietrewicza Narodowy Fundusz powinien inspirować podmioty gospodarcze, pobudzać projekty i wspierać inwestycje oraz promować polskie przedsiębiorstwa, także na rynkach zagranicznych.

Wsparcie nie dla wszystkich

W strategii Funduszu jest także miejsce dla odnawialnych źródeł energii. Zobowiązanie Polski do osiągnięcia poziomu 7,5 % energii ze źródeł odnawialnych do 2010 r. jest traktowane poważnie. Dlatego w zasadzie wszystkie projekty dotyczące wykorzystania OZE mogą liczyć na wsparcie. Wszystkie za wyjąt...