XXIII Konferencja z cyklu „Zagadnienia surowców energetycznych i energii w gospodarce krajowej” odbyła się w Zakopanem w dniach 11-14 października br.
Konferencje te organizuje krakowski Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk wraz z Komitetem Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN, a patronat nad nią sprawuje Komitet Problemów Energetyki PAN.
Stwarzają one możliwości spotkań i dyskusji między przedstawicielami różnych środowisk badawczych i naukowych oraz inżynieryjno-technicznych, zainteresowanych problematyką pozyskania pierwotnych nośników energii i ich przemysłowego wykorzystania. Intencją corocznych spotkań jest pełniejsze wzajemne poznanie przez górników, energetyków i koksowników specyfiki kompleksu paliwowo-energetycznego oraz jego złożonych problemów w powiązaniu z całością krajowej gospodarki.
Tematyka tegorocznej konferencji poświęcona była dylematom polskiej polityki energetycznej. Obrady odbywały się w ramach dziewięciu sesji plenarnych, podczas których zaprezentowano 35 referatów. Zorganizowano również sesję posterową.
W konferencji uczestniczyło 255 osób, reprezentujących środowiska naukowe, sektor górnictwa węgla kamiennego i brunatnego, energetykę, agendy rządowe oraz wiele firm i instytucji współpracujących z szeroko pojętą branżą górnictwa i energetyki.
Uczestnicy konferencji zgodnie skonstatowali, że ranga problemów związanych z tak ważną rolą węgla w energetyce krajowej wciąż nie znajduje stosownego zrozumienia władz centralnych. Wyraźnie odczuwalny jest brak jednej instytucji, która pracowałaby na rzecz rządu RP, zachowując ciągłość prac nad kreowaniem strategii rozwoju i wyznaczaniem kierunków polityki energetycznej Polski.
 
 
(u o-b)