IV Konferencja Naukowo-Techniczna „Energetyka Gazowa”, zorganizowana przez Instytut Techniki CieplnejorazInstytut Maszyn i Urządzeń Energetycznych Politechniki Śląskiejwe współpracyzInstytutem Doskonalenia Wiedzy o Rynku Energii, odbyła sięw drugiej połowie września w Warszawie.
Podobnie jak w minionych latach zgromadziła ona specjalistów z dziedziny energetyki gazowej: naukowców, producentów, dostawców i użytkowników paliw gazowych, systemów, maszyn i urządzeń. Przez niemal trzy dni odbywały się sesje plenarne, prezentujące uczestnikom zmiany na rynku gazu, tendencje oraz technologiczne nowości i wchodzące do praktyki rozwiązania. Ważnym elementem dyskusji była tematyka czystych nośników energii. Analizowano nie tylko najbardziej proekologiczne systemy cieplne i gazowe, ale także społeczne i obyczajowe konsekwencje dążenia do minimalizacji emisji szkodliwych substancji, w tym CO2 i NOx. Interesujące spojrzenie na globalną walkę z ociepleniem klimatu przedstawił prof. Jan Popczyk.
W ramach otwartych dyskusji prof. Janusz Skorek chłodził emocje miłośników energii odnawialnej, odwołując się do faktów i cyfr. Wielu referentów podkreślało niemożność zastąpienia na dużą skalę paliw kopalnych innymi źródłami energii pierwotnej. Kolejny referent przedstawił ciekawe perspektywy rozwoju układów gazowo-parowych (prof. Janusz Kotowicz). Na temat wzrostu zapotrzebowania na gaz w energetyce i ciepłownictwie mówił prof. J. Lewandowski oraz prof. K. Badyda. Entuzjaści nowych technologii poznali m.in. możliwości i metody renowacji gazociągów wysokiego ciśnienia metodą compact pipe (A. Rudzki, M. Kroczek). Nowe standardy w zakresie stacji w systemach dostawy gazu ziemnego zaprezentował M. Witek. Zagadnienia techniczne uzupełnił wykład dotyczący wybranych prawnych aspektów umowy o świadczenie usług magazynowania paliwa gazowego omówił mec. T. Ogłódek.
Materiały konferencyjne opublikowano w formie pracy zbiorowej pt.: „Współczesne problemy energetyki gazowej i gazownictwa”.
Dla wielu uczestników Konferencji tradycja umożliwiająca weryfikację osiągnięć świata nauki przez praktyków okazała się bardzo cenna, dlatego podkreślono wagę jej kontynuacji. Żegnając się, organizatorzy zapraszali na kolejną edycję Konferencji, planowaną na 2012 r. Do tego czasu rozwój technologii oraz osiągnięcia nauki powinny przynieść jeszcze bardziej efektywne rozwiązania i zupełnie nowe perspektywy. To im będzie poświęcona V Konferencja Naukowo-Techniczna „Energetyka Gazowa” w 2012 r.
 
 
(kf)