O wodzie i ściekach podczas ENVICONu
22. Międzynarodowy Kongres ENVICON Environment 2018 za nami. Podczas trzech dni obrad odbyło się 10 sesji dyskusyjnych, w tym dwie związane z gospodarką wodną. Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie GMiŻŚ, podkreśliła podczas sesji otwierającej kongres, że mijający rok był rewolucyjny dla sektora wodnego, w związku z jego nową organizacją. Zapowiedziała też na początek przyszłego roku ujawnienie szczegółów Programu Retencji przygotowywanego przez ministerstwo.
W sesjach tematycznych rozmawiano o procesie weryfikacji taryf oraz wpływie zmiany regulatora na działalność przedsiębiorstw wod-kan. Mowa była też o nowelizacji dyrektywy europejskiej dotyczącej jakości wody. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać m.in. wystąpień dr Klary Ramm z prezydium EurEau oraz dr Tadeusza Bochni z Wodociągów Miasta Krakowa. Postawiono pytanie, kto powinien być odpowiedzialny za nowe zanieczyszczenia (m.in. chemiczne czy mikroplastiki) pojawiające się w ściekach (więcej na ten temat na stronach 22?23).
Kolejnym tematem były innowacje, energetyka, inwestycje i wody opadowe. Dyskutowano nad tym, czy oczyszczalnia XXI w. to gospodarstwo przyszłości, czy branża wod-kan wpisuje się w politykę klimatyczno-energetyczną, jaki jest jej energetyczny potencjał, jak może wpisać się w koncepcję inteligentnych miast.