Przed nami konieczność zacieśnienia współpracy, na przykład dla załatwienia wspólnych spraw w Brukseli – to jeden z najważniejszych wniosków z I Międzynarodowego Polsko-Czesko-Słowackiego Kongresu Gospodarki Odpadami, połączonego z 63. Zjazdem Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast.

Kongres odbył się w dniach 22-24 maja br. w Karpaczu. Udział wzięło w nim 650 uczestników, w tym 230 z zagranicy. Podczas Kongresu odbyła się również wystawa sprzętu i akcesoriów związanych z funkcjonowaniem firm zajmujących się oczyszczaniem miast. Wystawcy przygotowali w sumie 79 stoisk wewnątrz hotelu oraz w jego otoczeniu.

Wspólne kłopoty

W trakcie obrad, po zaprezentowaniu stanu gospodarek w poszczególnych krajach, przeprowadzono cztery debaty, podczas których przedstawiciele trzech państw dyskutowali o zagadnieniach prawnych, ekonomicznych, technicznych i technologicznych związanych z oczyszczaniem miast i gospodarką odpadami.

Zwracano uwagę na to, że gospodarka odpadami trzech krajów – Czech, Polski i Słowacji – pomimo licznych szczegółowych różnic boryka się z jednym wspólnym problemem: legislacją brukselską. Uczestnicy wskazywali, że kraje zachodniej Europy rozwijały gospodarkę odpadami znacznie dłużej niż kraje naszej części Europy. Zmiany legislacji europejskiej polegaj...