Minął rok od poparcia przez ministra środowiska 24 zakładów w walce o utrzymanie ulgi akcyzowej dla producenta paliw z odpadów tworzyw sztucznych, która pozwalała na finansowanie systemu zbiórki i odzysku 40 tys. ton odpadów. Zapewniano o pracach nowelizujących ustawę, które dadzą nowe możliwości dofinansowania stworzonego systemu zagospodarowania tych odpadów.

Wszyscy czekaliśmy cierpliwie na ukazanie się tego aktu prawnego, który pozwoliłby spełnić założenia ekonomiczne i ekologiczne w utworzonym biznes planie, spłacając zaciągnięte kredyty preferencyjne otrzymane na budowę instalacji W po przekazaniu projektu ustawy z 22 sierpnia o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz po przeczytaniu pierwszego artykułu zapanował optymizm co do dalszej działalności. Art. 1 mówił, „iż celem ustawy jest ograniczenie ilości odpadów powstających z opakowań oraz zapewnienie wysokiego poziomu odzysku i recyklingu”, ale przy czytaniu następnych rozdziałów i artykułów okazuje się, że znowu zakpiono z branży. W ustawie podano tylko minimalne docelowe poziomy, które określono w dyrektywie 12/2004, a w przypadku odpadów z tworzyw sztucznych to projektodawca proponuje obniżenie tychże poziomów o kilka punktów w docelowym 2014 r.

Dodatkowa biurokracja
W Rozdziale II – Rejestr – nakłada się obowiązek zgłoszenia dla podmiotów prowadzących działalność związaną z gospodarką odpadami dla podniesienia wiarygodności i ułatwienia ...