Na świecie przeciętnie ok. 10% wody przepływa poniżej progu rozruchowego wodomierzy lokalowych. Ilość ta nie jest w żaden sposób mierzona ani wykazywana przez żadne wodomierze. Jak wobec tego należy minimalizować ryzyko błędów w obliczaniu składników bilansu wody?

Zarządcy budynków, kupując wodomierze lokalowe, muszą się liczyć z faktem, że urządzenia obarczone są błędem pomiaru ? w zakresie pomocniczym na poziomie ?5%, a podstawowym ?2%. Dla celów tego artykułu zakłada się, że są to wodomierze odpowiadające zakresowością starej klasie ?C?, a więc obowiązującej jeszcze przed wdrożeniem dyrektywy 2004/22/EC Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 31 marca 2004 r. dotyczącej przyrządów pomiarowych. Na tej podstawie można się spodziewać, że pomiar wody dostarczanej do lokali będzie obarczony błędem ?3%. Takie wnioskowanie jest poprawne, ale wyciągnięty wniosek całkowicie błędny. Dlaczego?

Prawie dziesięć lat temu firma ARI z Izraela opatentowała i wprowadziła na rynek wielofunkcyjny zawór o nazwie UFR (ang. unmeasured flow reducer). Zarówno jego wieloletnie użytkowanie, jak i referencje i badania potwierdziły pewien ?sekret? pomiaru wody dostarczanej do lokali. Otóż na świecie przeciętnie ok. 10% wody przepływa poniżej progu rozruchowego wodomierzy lokalowych. Ilość ta nie jest w żaden sposób mierzona ani wykazywana przez żadne wodomierze lokalowe.

Ile zatem będzie wynosił wspomniany wcześniej błąd pomiaru ? 3% czy 13%? Przy ...