Groźba zwrotu pieniędzy działa na wyobraźnię wszystkich, także wyborców. Jej konsekwencje dosięgną każdego, kto zostanie zakwalifikowany jako beneficjent niedozwolonej pomocy publicznej. A wszystko za sprawą eklektycznego dokumentu wprowadzonego do obrotu prawnego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR), który dezawuuje w części ustawę o finansach publicznych.

Pojawiają się próby omijania krajowej ustawy o finansach publicznych na podstawie opacznej interpretacji europrocedur przyznawania tzw. rekompensat z tytułu wykonywania usług ogólnego interesu gospodarczego (UOIG). Warto podkreślić fatalne skutki wprowadzonych przez MRR 23 lipca 2012 r. Wytycznych w sprawie reguł dofinansowania z programów operacyjnych podmiotów realizujących obowiązek świadczenia usług publicznych w ramach zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego w gospodarce odpadami. Z dokumentu, który został przygotowany metodą ?wytnij-wklej? wynikać mogłoby, że ustawa o finansach publicznych ? przynajmniej w części ? już nie obowiązuje.

Szlagier wśród spółek

Zacznijmy od początku. Jednostka samorządu terytorialnego, która tworzy byt odrębny, tj. podmiot prawa spółek handlowych (PSH), winna zdawać sobie sprawę, że wypuszcza na świat byt niezależny w swoim sposobie funkcjonowania i narażony na zagrożenia dotyczące wszystkich uczestników obrotu handlowego. Szefowie samorządów nie chcą jednak realizować zadań gospodarczych w formie jed...