W ostatnich latach jednym z najważniejszych problemów polityki rozwoju miast w Polsce stała się rewitalizacja obszarów zdegradowanych. Jak skutecznie wdrażać efektywne rozwiązaniaw tym zakresie?

Rewitalizacja to proces przemian struktury przestrzennej, społecznej i gospodarczej, mający na celu wyprowadzenie danego obszaru ze stanu kryzysowego, prowadzący do jego zrównoważonego rozwoju. Potrzeba odnowy wynika z postępującego upadku centrów miastoraz znacznego przyrostu terenów poprzemysłowych i powojskowych.Są one następstwem wielu współcześnie zachodzących przemian społeczno-gospodarczych i przestrzennych, wśród których wymienić należy przede wszystkim proces suburbanizacji, powstawanie luki remontowej, rozwarstwienie społeczne orazdekoncentrację działalności produkcyjnej i usług. Jednocześnie powszechne jest przekonanie, że polskie regulacje prawnesą niewystarczające dla prowadzenia właściwej polityki rewitalizacyjnej ? obecnie nie obowiązuje żadna ustawa, w której pojawia się termin?rewitalizacja?.

Zaczęło się od funduszy europejskich

Ważną rolę w procesie odnowy zdegradowanych obszarów miejskich odegrało wejście Polski do Unii Europejskiej. Od 2004 r.w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego dostępne są znaczne środki finansowe przeznaczone na rewitalizację obszarów miejskich, poprzemysłowych i powojskowych. Uruchomienie tych funduszy było wyrazem innowacyjnego podejściado odnowy...