Podczas posiedzenia w Kielcach 13 grudnia ub.r. członkowie Zarządu ZMP poparli wnioski Inowrocławia i Krakowa. Pierwszy dotyczy możliwości starania się o uzyskanie przez miasta prezydenckie statusu miasta na prawach powiatu. Drugi ? problemów z przekształceniem prawa wieczystego w prawo własności.

Zarząd pozytywnie zaopiniował prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy ? Prawo o zgromadzeniach. Wprowadza on rozwiązania zapobiegające przekształceniu się zgromadzeń pokojowych w manifestacje z udziałem agresywnych osób, które swoim ubiorem uniemożliwiają identyfikację. Zwracano jednak uwagę na to, że organ gminy dysponuje zbyt krótkim czasem na rozpatrzenie sprawy. Zaakceptowano też projekt zmiany ustawy o transporcie kolejowym, ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji PKP oraz ustawy o Funduszu Kolejowym, który umożliwia finansowanie infrastruktury z budżetu nie tylko państwa, ale też samorządów, oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

W stronę powiatów

Negatywnie ustosunkowano się natomiast do przygotowanego przez SLD projektu zmiany ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który ma ograniczyć tragiczne wydarzenia związane z emisją CO i dymu poprzez obowiązkowe stosowanie czujników. ? To typowo lobbingowe działanie ? podkreślał w dyskusji Ryszard Grobelny, prezes ZMP.

...