Obligacje to wierzycielskie papiery wartościowe emitowane w seriach przez osoby prawne w celu pozyskania środków pieniężnych dla finansowania określonych celów. Wedle definicji zawartej w art. 4 ust. 1 ustawy o obligacjach, jest to taki papier wartościowy, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem właściciela obligacji (obligatariusza) i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonego świadczenia.
Na podstawie klauzul obligacyjnych emitent zobowiązuje się do regulowania płatności odsetkowych określonych w dniu emisji papieru wartościowego oraz do spłaty pożyczki obligacyjnej w dniu jej wykupu, ewentualnie do spełnienia także świadczenia niepieniężnego (np. polegającego na przyznaniu preferencji w zakresie nabywania elementów mienia komunalnego). Obligacje są z reguły papierami wartościowymi na okaziciela, co powoduje, że są instrumentem finansowym w pełni płynnym i łatwo zbywalnym oraz podlegają obrotowi (tzn. mogą być kupowane i sprzedawane).
Cechy obligacji
Kwestie prawne związane z emisją obligacji reguluje Ustawa z 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (DzU z 2001 r. nr 120 poz. 1300, z późn. zm.). Nie wprowadza ona jednak ustawowej definicji obligacji komunalnych. Termin ten jest zbieżny z ogólnym pojęciem obligacji. Cechą wyróżniającą obligacje komunalne jest fakt, że ich emitentami są jednostki samorządu terytorialneg...