Odmowa udostępnienia informacji jest możliwa tylko wówczas, jeżeli ustawa z października 2008 r. o dostępie do informacji o środowisku (u.o.ś.) wyraźnie na to pozwala. Przyczyny wymagające odmowy obligatoryjnej wskazuje art. 16 ust. 1 (część z nich została już omówiona w poprzednim numerze „Przeglądu Komunalnego”).

Dostępu do informacji można odmówić również wówczas, gdy dotyczy ona spraw będących przedmiotem praw autorskich, o których mowa w Ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631, z późn. zm.), lub patentowych, regulowanych Ustawą z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1117, z późn. zm.), jeżeli to udostępnienie mogłoby naruszyć te prawa.
Taka przyczyna co do swojej istoty nie ma charakteru wyłączającego dostępność informacji ewentualnie objętych prawami autorskimi bądź patentowymi. Przepis wskazuje natomiast obowiązki organu związane ze sposobem udostępnienia takich informacji. Udostępnienie nie może się bowiem odbyć w sposób naruszający te prawa, co oznacza, że organ, przekazując np. dokument, w którym jest zawarta informacja, powinien wyraźnie i jednoznacznie wskazać, kto jest jej autorem. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy udostępniany jest fragment dokumentu zawierający określone dane, w którym ich autor nie został wyraźnie określo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?