Rynek usług zagospodarowania odpadów jest specyficzny, gdyż ze względu na wymogi ochrony środowiska mogą je świadczyć tylko niektórzy przedsiębiorcy ? ci, którzy dysponują odpowiednią infrastrukturą. Z drugiej strony, operatorzy instalacji zagospodarowania odpadów realizują w systemie interes publiczny polegający na wykonywaniu obowiązku przyjmowania odpadów do przetworzenia.

Instalacje służące zagospodarowaniu odpadów mogą być zarządzane przez podmioty (operatorów) o zróżnicowanej formie prawnej lub strukturze właścicielskiej. Nie ma znaczenia, czy będzie to podmiot prywatny, publiczny, czy z kapitałem mieszanym. Istotne jest, by instalacja ta była uwzględniona w wojewódzkim planie gospodarki odpadami (WPGO) do obsługi określonego regionu. Oznacza to bowiem, że realizuje ona regionalną politykę odpadową samorządu.

Świadcząc usługi zagospodarowania odpadów, operatorzy prowadzą działalność gospodarczą, a co za tym idzie ? mogą decydować o zawarciu umowy oraz o wyborze kontrahenta. Na gruncie Konstytucji RP gwarantują to bowiem postanowienia wprowadzające zasadę wolności prowadzenia działalności gospodarczej i ustanawiające ogólne domniemanie, że podmiotom prawa cywilnego przysługuje kompetencja w tym zakresie. Zasada ta bywa nazywana również swobodą zawierania umów lub wolnością kontraktową.

Nakaz zawierania umów

Powyższa zasada może być jednak ograniczana, chociażby poprzez ustawowy nakaz zawieran...