Targi POLEKO 2013 już za nami. EQUIPO, jako firma z branży gospodarki odpadami, podjęła się próby podsumowania tego wydarzenia od strony wystawcy.

Pierwsze dwa dni to Kongres ENVICON, który zgromadził ponad 500 gości. Jednak przede wszystkim głos zabrali ci, którzy decydują w kraju w kwestiach związanych z gospodarowaniem odpadami. Firma EQUIPO była generalnym sponsorem tego wydarzenia i z naszego punktu widzenia Kongres okazał się dużym sukcesem. Mamy nadzieję, że poruszane podczas obrad problemy faktycznie zostaną rozwiązane.

W tym roku goście targów byli zainteresowani głównie parkiem maszynowym, co wiązało się z zapisami dotyczącymi zakazu składowania od 2016 r. frakcji powyżej 6 MJ. Obecnie należy bowiem rozpocząć poszukiwania rozwiązań technicznych/technologicznych, aby przygotować się do zagospodarowania tej frakcji w inny sposób niż przez składowanie.

Głośno podczas całych Targów było oczywiście o rozporządzeniu w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Budzi ono wiele kontrowersji w zakresie technologii, które wpisują się w wytyczne tego aktu prawnego. Przede wszystkim chodzi o biologiczne przetwarzanie odpadów.

Prawda o GORE? Cover

W związku z tym, że na temat technologii, którą oferujemy, podaje się dużo sprzecznych i nieprawdziwych informacji, chciałabym je sprostować.

Firma GORE, której rozwiązanie w technologii GORE? Cover proponujemy (pryzmy przykryte membraną w silosach betonowych lub bez nich, z pozytywnym napowietrzaniem), jest przedsiębiorstwem z wieloletnim doświadczeniem w przetwarzaniu odpadów biodegradowalnych wytwarzanych z odpadów komunalnych ? zmieszanych, odpadów kuchennych, zielonych oraz osadów ściekowych. Potwierdzeniem skuteczności funkcjonowania membran GORE jest lista referencyjna ponad 250 instalacji na całym świecie, które działają w różnych strefach klimatycznych, począwszy od Europy, po Kanadę, Stany Zjednoczone, Australię i Skandynawię.

Proces oparty na wodoszczelnych i oddychających membranach zapewnia efektywny przebieg stabilizacji. Membrana chroni przykryty materiał przed wpływem warunków atmosferycznych i zapobiega rozkładowi beztlenowemu. Membrany dają taką samą ochronę przed warunkami atmosferycznymi jak zamknięte hale, przewyższają je jednak pod względem technologicznym ? dzięki budowie membranowej zachodzi naturalny proces stabilizacji bez potrzeby zraszania złoża i budowy biofiltrów. Film wodny, który tworzy się pod membraną dzięki kondensacji wysokiej temperatury i wilgoci, jest barierą m.in. dla związków złowonnych, które rozpuszczają się w wodzie. System ten działa jak płuczka wodna wraz z biofiltrem.

Technologia ta została uznana za zamkniętą we wszystkich krajach, gdzie eksploatowane są instalacje z użyciem membran GORE. W Polsce rozwiązanie GORE? Cover także otrzymało status reaktora zamkniętego (pisemne oświadczenie Ministerstwa Środowiska), oczywiście przy spełnieniu wytycznych, takich jak:

  • osiągnięcie wymaganego poziomu AT4 ? technologia GORE? Cover osiąga obowiązujące w Polsce poziomy, co potwierdzają wyniki badań przeprowadzone przez np. niemieckie akredytowane laboratoria,
  • zapobieganie przedostawaniu się nieoczyszczonego powietrza procesowego do atmosfery ? firma GORE zleca badania dotyczące immisji i emisji od wielu lat i posiada wyniki, które potwierdzają skuteczność redukcji odorów do 95%, co jest obecnie jednym z najlepszych rezultatów (to porównywalny, a nawet lepszy wynik od biofiltrów, co zostało udokumentowane),
  • BAT ? aktualnie nie ma w UE wytycznych dotyczących BAT w zakresie biologicznego przetwarzania odpadów (są wytyczne dla innych strumieniu odpadów, ale nie dla odpadów biodegradowalnych); o BAT (BREFs) w UE można uzyskać wiele informacji dzięki stronie http://eippcb.jrc.ec.europa.eu/reference/. EU precyzuje, że BAT to technologie, które działają w przynajmniej jednym zakładzie na terenie UE z licencją IPPC ? technologia GORE? Cover posiada takich instalacji wiele w całej Europie.

Udowodniona jakość

Wszystkie informacje dotyczące technologii GORE? Cover są udokumentowane i poświadczone przez wiele niezależnych instytucji. Ale chyba najlepszym dowodem na funkcjonowanie tego systemu są instalacje, które działają od wielu lat na całym świecie, w tym największa instalacja w Europie ? Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Radiowo w Warszawie (funkcjonująca od lipca 2012 r.). System przetwarzania GORE? Cover rozwiązuje przede wszystkim problemy odorowe, z którymi nie radzą sobie tak dobrze inne technologie.

System GORE? Cover jest jednym z najlepszych rozwiązań z punktu widzenia ekonomicznego: zarówno koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne są na poziomie o wiele niższym niż w przypadku innych oferowanych technologii, co dla RIPOK-ów w małych gminach, niedysponujących dużymi środkami, jest bardzo istotnym aspektem.

Mam nadzieję, że zamieszanie wokół oferowanego przez EQUIPO rozwiązania jedynie pozytywnie wpłynie na decyzje klientów odnośnie wyboru jednej z najlepszych technologii na świecie do biologicznego przetwarzania odpadów.

Agnieszka Spodzieja, Waste Department Director

 

EQUIPO
ul. Karolewska 38/40
90-561 Łódź
tel.: 0048 42 235 28 33
fax: 0048 42 235 28 24
[email protected]
www.equipo-solutions.pl